Assembly XLVII
March 2, 1991 - March 22, 1992

          Mr. Anand Panyarachun was appointed Prime Minister, by Royal Decree of King Rama IX, on March 2, 1991, and he, in turn, on March 6, 1991, appointed the Cabinet, whose names are shown below.

Cabinet

1.
Mr. Snoh Unakul Deputy Prime Minister
2.
Police General Pow Sarasin Deputy Prime Minister
3.
Mr. Meechai Ruchupan Deputy Prime Minister
4.
M.R. Kasem S.Kasemsri Minister to the Office of the Prime Minister
5.
Mr. Phaichitr Uathavikul Minister to the Office of the Prime Minister
6.
Mr. Mechai Viravaidya Minister to the Office of the Prime Minister
7.
Mrs. Saisuree Chutikul Minister to the Office of the Prime Minister
8.
Admiral Prapat Krisnachan Minister of Defense
9.
General Wimol Wongwanich Deputy Minister of Defense
10.
Air Chief Marshal Pisit Saligupta Deputy Minister of Defense
11.
Mr. Suthee Singhasaneh Minister of Finance
12.
Mr. Virabongsa Ramangkul Deputy Minister of Finance
13.
Mr. Arsa Sarasin Minister of Foreign Affairs
14.
Mr. Wichien Watanakun Deputy Minister of Foreign Affairs
15.
Mr. Anat Arbhabhirama Minister of Agriculture and Co-operatives
16.
Mr. Ajva Taulananda Deputy Minister of Agriculture and Co-operatives
17.
Mr. Kosit Panpiemras Deputy Minister of Agriculture and Co-operatives
18.
Mr. Nukul Prachubmoh Minister of Transport
19.
M.L. Joengjan Kambhu Deputy Minister of Transport
20.
General Viroj Sangsnit Deputy Minister of Transport
21.
Air Chief Marshal Sutep Teparak Deputy Minister of Transport
22.
Mr. Amaret Sila-on Minister of Commerce
23.
General Issarapong Noonpackdee Minister of Interior
24.
Air Chief Marshal Anan Kalinta Deputy Minister of Interior
25.
Admiral Vichet Karunyavanij Deputy Minister of Interior
26.
Mr. Prapasna Auychai Minister of Justice
27.
Mr. Sanga Sabhasri Minister of Science, Technology and Energy
28.
Mr. Kaw Swasdi Panich Minister of Education
29.
Mr. Somchai Wudhiprecha Deputy Minister of Education
30.
Mr. Pirote Ningsanonda Minister of Public Health
31.
Mr. Athasit Vejjajiva Deputy Minister of Public Health
32.
Mr. Sippanondha Ketudat Minister of Industry
33.
Mr. Vira Susangkarakan Deputy Minister of Industry
34.
Mr. Kasem Suvarnakula Minister of University Affairs

 

          On July 10, 1991, M.R. Preediyadara Devakula was appointed Deputy Minister of Commerce.

          On July 29, 1991, Mr. Jaroenjit Na Sonkhla was appointed Deputy Minister of Interior.


Remark:
This Cabinet left office when the General Election was held on March 22, 1992.

 

Historical Sequence of Thai Cabinet